Sztućce do zmywarki – które sztućce można myć w zmywarce?

Sztućce do zmywarki – które sztućce można myć w zmywarce?

W zmywarce możemy myć sztućce ze stali nierdzewnej, pamiętaj o szybkim ich osuszaniu? A czy czarne, złote i srebrne sztućce również nadają się do zmywarki?

Duży wybór sztućców sprawia, że chętnie sięgamy po designerskie, mniej typowe rozwiązania. Już nie tylko popularne, trwałe i stylowe sztućce ze stali nierdzewnej, ale także sztućce platerowane, złote i srebrne, z drewnianą rączką czy sztućce czarne kładziemy obok ulubionej zastawy stołowej. A które z nich możemy myć w zmywarce, a które musimy zmywać ręcznie? Podpowiadamy, jakie sztućce można myć w zmywarce.

Sztućce do zmywarki – dlaczego nie wszystkie sztućce można myć w zmywarce?

Mycie naczyń w zmywarce jest niezwykle wygodne, a ponieważ pozwala także zaoszczędzić wodę, staje się ono coraz popularniejszym rozwiązaniem. Niestety nie wszystkie sztućce można myć w zmywarce. Okazuje się bowiem, że wyłącznie sztućce ze stali nierdzewnej możemy swobodnie umieścić w zmywarce, bez obaw o ich wygląd i stan po wyjęciu z maszyny. Należy jednak je jak najszybciej osuszyć, by nie pozostały na nich nieestetyczne zacieki, które w dłużej perspektywie czasu mogą stać się zarzewiem korozji.

Sztućce czarne, złote i srebrne oraz platerowane, jak i te z drewnianą rączką powinniśmy myć ręcznie. Długie oddziaływanie wody i detergentów ma niestety na nie zgubny wpływ. Warto także do ich zmywania używać naturalnych detergentów, a dla przedłużenia ich żywotności, należy pamiętać także o odpowiedniej pielęgnacji z wykorzystaniem specjalistycznych preparatów. Ponadto, w przypadku sztućców srebrnych i posrebrzanych, pamiętajmy o prawidłowym ich przechowywaniu – chrońmy je przed działaniem promieni słonecznych, które są przyczyną pokrywania się patyną. Chowając je do walizki na sztućce lub specjalnej szkatułki, zapobiegniemy ich czernieniu i jeszcze skuteczniej zadbamy o aspekt wizualny.